Krajowy System Ratowniczo - Ga┼Ťniczy

Krajowy System Ratowniczo - Ga┼Ťniczy (KSRG) powsta┼é w 1995 roku. Celem jego istnienia jest ujednolicenie dzia┼éa┼ä o charakterze ratowniczym, podejmowanych w sytuacjach zagro┼╝e┼ä ┼╝ycia, zdrowia, mienia lub ┼Ťrodowiska, podejmowanych przez Pa┼ästwow─ů Stra┼╝ Po┼╝arn─ů i inne podmioty ratownicze (g┼é├│wnie Ochotnicz─ů Stra┼╝ Po┼╝arn─ů).

Centralnym organem administracji rz─ůdowej w sprawach organizacji krajowego systemu ratowniczo-ga┼Ťniczego jest Komendant G┼é├│wny Pa┼ästwowej Stra┼╝y Po┼╝arnej. Swoje zadania KSRG realizuje poprzez koordynacj─Ö walki z po┼╝arami i innymi kl─Öskami ┼╝ywio┼éowymi oraz ratownictwa technicznego, ekologicznego i medycznego na wszystkich szczeblach administracji. Krajowy system ratowniczo-ga┼Ťniczy stanowi integraln─ů cz─Ö┼Ť─ç systemu bezpiecze┼ästwa pa┼ästwa.

W Krajowym Systemie Ratowniczo - Ga┼Ťniczym funkcjonuje:

515 (w tym 5 szkolnych) jednostek ratowniczo-ga┼Ťniczych Pa┼ästwowej Stra┼╝y Po┼╝arnej
3565 jednostek ochotniczych stra┼╝y po┼╝arnych
5 zakładowych straży pożarnych
2 zakładowe służby ratownicze
11 szpitali, w tym 10 szpitali MSWiA w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, ┼üodzi, Olsztynie, Katowicach, Bia┼éymstoku, Lublinie, Szczecinie i Wroc┼éawiu oraz Centrum Leczenia Oparze┼ä w Siemianowicach ┼Ül─ůskich
297 specjalist├│w krajowych z r├│┼╝nych dziedzin ratownictwa
Elementami systemu s─ů m.in. Morska S┼éu┼╝ba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), Stacje Ratownictwa G├│rniczego, Policja, Pogotowie ratunkowe,Stra┼╝ Graniczna, Pa┼ästwowa Inspekcja Ochrony ┼Ürodowiska, Pa┼ästwowa Agencja Atomistyki, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz organizacje pozarz─ůdowe, jak: GOPR, WOPR, TOPR, Aeroklub Polski, ZHP, Polska Misja Medyczna, PCK i inne.